مطلب پیش نویس است

آیا بسته برجامی اروپا منجر به ارائه تضمین کتبی به ایران می‌شود - تعامل با کشورهای شرقی در دستور کار وزارت خارجه قرار گیرد

۱۳۹۷/۴/۱۱ تعداد بازدید: ۳۲

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: امیدواریم همانگونه که مقام معظم رهبری در خصوص لزوم اخذ تضمین‌های لازم از اروپایی‌ها فرمودند، ارائه این بسته منجر به ارائه تضمین‌های کتبی اروپا شود.

سید قاسم جاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص بسته اروپایی‌ها برای تامین منافع ایران در برجام، اظهار داشت: برجام توافقی چند جانبه بود و قاعدتا آمریکا به تنهایی نمی‌‎توانست این توافق هسته‌ای را لغو کند، ولی با بی نزاکتی نسبت به حقوق بین‌الملل و برخلاف اصل حسن نیت، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از این توافق خارج شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران نیز بنا بر درخواست اروپایی‌ها برای حفظ برجام، مذاکراتی را با 3 کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس آغاز کرد، زیرا این کشورها چنین القا می‌کنند که نمی‌خواهند مانند آمریکا از برجا خارج شوند.

وی با بیان اینکه اکنون گفته می‌شود که اروپایی‌ها برای تامین خواسته‌هایی ایران جهت باقی ماندن در برجام، بسته‌ای را تهیه کرده‌اند که در روزهای آتی ارائه به ایران خواهد شد، افزود: امیدواریم همانگونه که مقام معظم رهبری در خصوص لزوم اخذ تضمین‌های لازم از اروپایی‌ها فرمودند، ارائه این بسته منجر به ارائه تضمین‌های کتبی اروپا برای تامین خواسته‌های ایران در چهارچوب برجام شود.

جاسمی ادامه داد: در زمینه ادامه همکاری‌های ایران با 1+5 در قالب برجام، باید منویات مقام معظم رهبری لحاظ شود زیرا ایشان به درستی موضوع ارائه تضمین کافی از سوی اروپایی‌ها برای ادامه برجام را مطرح کردند که امیدواریم منافع ملی تامین شود.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دستگاه دیپلماسی کشور در این مدت که ادامه همکاری‌های برجامی ایران و اروپا مشخص می‌شود باید فعالانه با سایر کشورها و به خصوص شرق تعامل داشته باشد، گفت: اگر چه باید توجه داشت که اروپایی‌ها حداقل به لحاظ لفظی با آمریکا در زمینه برجام مخالفت می‌کنند که این موضوع نیز قابل توجه است زیرا می‌توانیم همکاری‌های دوجانبه‌ای با اروپایی‌ها داشته باشیم.

    نظرات (نظرات بی ربط یا حاوی توهین به دیگران، منتشر نخواهند شد)
    نمایندگان پارلمان مجازی ایران