ایجاد یک میلیون و ۲۰۰ هزار شغل در سال بدون سرمایه‌گذار خارجی امکان‌پذیر نیست

۱۳۹۸/۴/۲۶ تعداد بازدید: ۳۹

 

هادی قوامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تاثیر مثبت سرمایه‌گذاران خارجی در حوزه کارآفرینی و کسب و کارهای استارتاپی در جهت رفع بیکاری، گفت: سرمایه‌گذاری داخلی به تنهایی جواب‌گوی بیکاری و ایجاد فرصت‌های شغلی نیست به همین دلیل باید فضا را تا حدودی برای سرمایه‌گذاران خارجی نیز باز کرد.

براساس برنامه ششم هر سال باید 60میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی جذب شود

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:دولت باید براساس برنامه ششم توسعه سالی60میلیارد دلار سرمایه‌ خارجی جذب کند، همچنین بخش دیگری از سرمایه‌گذاری شامل "سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در سهام شرکت‌ها" می‌شود  که می‌توانند در قالب استارتاپ‌ها ورود کنند و به‌عنوان کارآفرین خلق‌کننده باشند.

اگر با نگاه صرفا امنیتی به سرمایه‌گذاران خارجی بنگریم باید دور کشور را حصار کشیده و به‌یقین ایجاد یک میلیون و 200هزار شغل در سال امکان‌پذیر نخواهد بود

نداشتن هویت مشخص، مسائل امنیتی و خارج کردن سود پولشان از کشور؛ دلایل مخالفان استفاده از سرمایه‌گذاران خارجی

قوامی در رابطه با دلایل مخالفان استفاده از سرمایه‌گذاران خارجی در حوزه استارتاپ‌ها مبنی براینکه سرمایه‌گذاران آن‌ها مشخص نیست، هویت مشخصی ندارند و سود پولی که کسب می کنند داخل ایران نمی‌ماند، توضیح داد: اگر با نگاه صرفا امنیتی به سرمایه‌گذاران خارجی بنگریم، باید دور کشور را حصار کشیده و به‌یقین ایجاد یک میلیون و 200هزار شغل در سال امکان‌پذیر نخواهد بود.

افزایش تعداد کارآفرینان درصورت ایجاد شرایط اجتماعی مناسب برای آن‌ها

به گفته نایب رئیس کمیسیون بودجه مجلس، کارآفرینان تابع شرایط اجتماعی (منظور نسبت سود به هزینه) هستند، لذا اگر شرایط اجتماعی برای کارآفرینان مساعد شود تعداد آن‌ها افزایش پیدا خواهد کرد.

از سهم 3 درصدی جمشید تاتا در GDP هند تا ناتوانی برای کارآفرینی در ایران

وی با بیان مثالی ادامه داد: "جمشید تاتا" از پارسیان ایرانی مقیم هند، در هندوستان برای طبقه بالا و متوسط خودرو و برای طبقه ضعیف سه‌چرخه‌ای باعنوان "تاتا" تولید می‌کند، درواقع توانسته در تولیدات خود نیاز همه جامعه را پاسخ دهد، لذا اگر هندی‌ها می‌خواستند او را غیرهندی، مهاجر، عامل نفوذی، امنیتی و... بدانند اجازه نمی‌دادند این فرد 3درصد (جی.دی.پی GDPتولید ناخالص داخلی) هند را از آن خود کند، اما جالب است بدانید؛ همین فرد نتوانست در یزد به‌عنوان زادگاهش کاری کند چراکه شرایط اجتماعی برای او در ایران فراهم نبود.

۸۰ درصد GDP آمریکا صرفا در بخش خدماتی سرمایه‌گذاری شده است

این نماینده مجلس درخصوص اینکه چرا استارتاپ‌ها بیشتر در بخش خدمات سرمایه‌گذاری می‌کنند، بیان کرد: بیشترین مشاغل در بخش خدماتی ایجاد می‌شوند، به‌عنوان مثال (جی.دی‌.پی GDP تولید ناخالص داخلی) آمریکا بیشتر در بخش‌های کشاورزی، خدمات و صنعت سرمایه‌گذاری شده اما ۸۰ درصد آن صرفا در بخش خدماتی است، به طور کل در کشورهای پیشرفته سهم خدمات در این خصوص برخلاف کشورهای توسعه نیافته بالا است.

حمل و نقل استارتاپی انحصار در این حوزه را شکست

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی معتقد است خدمات ایجاد شده در حوزه حمل و نقل استارتاپی، با ایجاد رقابت، انحصار حمل و نقل را شکسته است و این رقابت‌پذیری سبب شده قیمت کاهش پیدا کند و خدمات بیشتری ارائه شود.

    نظرات (نظرات بی ربط یا حاوی توهین به دیگران، منتشر نخواهند شد)
    نمایندگان پارلمان مجازی ایران