مطلب پیش نویس است

توضیحات رییس سابق بانک مرکزی درباره اعطای مجوز به ثامن الحجج - ۲۳ موسسه با ثامن الحجج تجمیع شد

۱۳۹۷/۵/۲ تعداد بازدید: ۶۴

رییس سابق بانک مرکزی توضیحاتی پیرامون اعطای مجوز به موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج ارئه کرد.

محمود بهمنی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به مشکلات ایجاد شده در موسسه ثامن الحجج گفت:  حدود 1700 موسسه مالی و اعتباری همانند موسسه ثامن الحجج در زمان ریاست بنده بر بانک مرکزی ساماندهی شد.

رئیس سابق بانک مرکزی با بیان اینکه موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز از دهه 70 شکل گرفتند، افزود: موسسات مالی غیرمجاز، موسساتی نبودند که در دولت قبل و یا کنونی شکل گرفته باشند، بنابراین در دولت قبل و حتی دولت هفتم و هشتم، ساماندهی موسسات مالی و اعتباری آغاز شد.

در زمان ریاست بنده 1700 موسسه غیرمجاز به 13 تا 14 موسسه تبدیل شد

بهمنی با اشاره به اینکه در زمان ریاست بنده 1700 موسسه غیرمجاز به 13 تا 14 موسسه تبدیل شد، ادامه داد: بسیاری از این موسسات مجوز نداشتند و بسیاری از تعاونی های اعتباری توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایجاد شده بودند و برخی تحت نظر این وزارتخانه فعالیت کرده و در کنترل بانک مرکزی نبودند.

وی یادآور شد: برخی از بانک های قرض الحسنه تحت نظر نیروی انتظامی بود، لذا بانک مرکزی با ارائه لایحه ای به مجلس و اخذ مصوبه ساماندهی این موسسات را آغاز کرد.

در زمان آغاز ساماندهی موسسات مالی هیچکدام مجوز نداشتند

نماینده مردم طالقان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه زمانی که ساماندهی موسسات مالی و اعتباری آغاز شد، هیچکدام از موسسات مجوز نداشتند، افزود: با توجه به اینکه مردم در این موسسات سپرده گذاری کرده بودند، این امکان وجود نداشت که به یکباره این موسسات منحل شوند، لذا تمامی این موسسات به 14 موسسه تبدیل شدند.

وی با اشاره به اینکه یکی از این 14 موسسه تجمیع شده، ثامن الحجج بود، ادامه داد: به این موسسات اعلام شد هر کدام از آنها که توان بیشتری داشته و  می توانند موسسات بیشتری را جذب کنند، اقدام کنند و به همین دلیل در فرآیند اعطای مجوز به این موسسه تسهیل می شود که  یکی از این موسسات ثامن الحجج بود.

از ثامن الحجج به دلیل تجمیع 23 موسسه تقدیر شد

بهمنی اظهار داشت: معاون نظارتی بنده در زمان ریاست بر بانک مرکزی گزارشی درباره موسسه ثامن الحجج ارائه داد و عنوان کرد که ثامن الحجج 23 موسسه مالی و اعتباری را تجمیع و به یک موسسه قوی تبدیل شده است. 

وی با بیان اینکه بانک مرکزی به دنبال این بود 14 موسسه را به یک موسسه و یا یک بانک بزرگ تبدیل کند، افزود: معاون نظارتی بنده در آن زمان عنوان کرد که با توجه به اینکه موسسه ثامن الحجج 23 موسسه را تجمیع کرده از آن تقدیر شود و چنین اقدامی صورت گرفت؛ اما پس از این اقدامات دوران ریاست بنده بر بانک مرکزی به پایان رسید.

رئیس سابق بانک مرکزی با تاکید بر اینکه موسسات مالی و اعتباری نوزادهای نوپایی بودند که باید برای آنها شناسنامه ایجاد می شد، تصریح کرد: این امکان وجود نداشت که موسسات مالی و اعتباری به یکباره منحل شوند، حتی اگر مجوز نداشتند، بنابراین ساماندهی شدند و شاید در زمان ریاست بنده 4 تا 5 درصد از موسسات ساماندهی نشده باشند.

    نظرات (نظرات بی ربط یا حاوی توهین به دیگران، منتشر نخواهند شد)
    نمایندگان پارلمان مجازی ایران