مطلب پیش نویس است

خالی شدن مدارس مناطق محروم به دلیل مهاجرت به شهرهای بزرگ

۱۳۹۷/۸/۱۶ تعداد بازدید: ۱۰

عضو کمیسون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است مهاجرت ساکنان مناطق محروم، برخی روستاها و حتی شهرهای نسبتا کوچک باعث شده مدارس این مناطق خالی از دانش‌آموز شود.

محمدمهدی زاهدی در گفت‌وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت درباره وضعیت مدرسه‌‌های خیّرساز در کشور گفت: اگرچه در برخی از شهرهای کوچک یا مناطق محروم کشور مدارس  و مساکنی ساخته شد ولی در چند سال گذشته مردم به دلیل مشکلات اقتصادی از آن منطقه مهاجرت کردند و همین امر باعث شده در حال حاضر تعداد زیادی مدرسه در مناطق محروم و برخی روستاها و حتی شهرهای نسبتا کوچک خالی بماند که علت آن هم مهاجرت بوده است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزودحتی در برخی نقاط مسکن مهر ساخته و تحویل مردم داده شده ولی ساکنان آن به شهرهای بزرگتر مهاجرت کردند و اکنون آنها خالی مانده است؛ لذا اگر برنامه‌ریزی به گونه‌ای شود که مهاجرت معکوس شکل گیرد، آنها مجددا مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

ارتباط سیستماتیک بین آموزش و پرورش و خیّرین مدرسه‌ساز

عضو کمیسون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه باید برنامه‌ریزی اصولی در کشور صورت گیرد تا امکانات و ایجاد اشتغال به سمت مناطق محروم رود، ادامه داد: برای ساخت مدارس جایابی اولیه شده ولی خالی ماندن آن به دلیل مهاجرت است.

وی با اشاره به اینکه بین وزارت آموزش و پرورش  و خیّرین برای ساخت مدرسه ارتباط سیستماتیک وجود دارد، گفت: ستاد خیّران مدرسه‌ساز در وزارت آموزش و پرورش و اکثر استان‌های کشور وجود دارد و اگرچه پول را خیّرین می‌آورند اما اینطور نیست که بدون هماهنگی با وزارت آموزش و پرورش یا اداره کل آموزش و پرورش استانها کاری انجام دهند.

اکثر مدارس در حال ساخت کشور صد در صد خیّرساز است

این نماینده مجلس به مشارکت دولت در ساخت مدرسه اشاره کرد و توضیح داد: قانونی در حوزه مدرسه‌های خیّرساز وجود دارد که به 50-50 معروف است؛ یعنی اگر بخش خصوصی یا خیّر یا هر نهاد دیگری 50 درصد هزینه ساخت مدرسه را تامین کند، وزارت آموزش و پرورش و سازمان برنامه و بودجه موظف است 50 درصد دیگر را تامین کند.

زاهدی تصریح کرد: البته اکثر مدارسی که در حال حاضر در کشور ساخته می‌شود صد در صد خیّرساز است و درصد کمی بر اساس 50 درصد سهم دولت ساخته می‌شود.

عضو کمیسون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: سال گذشته دولت نتوانست به موقع سهم 50 درصدی خود را بپردازد و آن پروژه‌ها فقط 50 درصد پیشرفت داشتند؛ ولی امسال آن میزان از محل اعتبارات نوسازی مدارس جبران خواهد شد./

    نظرات (نظرات بی ربط یا حاوی توهین به دیگران، منتشر نخواهند شد)
    نمایندگان پارلمان مجازی ایران