مطلب پیش نویس است

دولت می‌تواند با آنالیز هزینه تولید مانع افزایش قیمت ها شود

۱۳۹۷/۱۱/۲۱ تعداد بازدید: ۲۳

نماینده نایین، خور و بیابانک معتقد است دولت اگر بر اساس قوانین وضع شده مجلس آیین نامه تدوین کرده باشد می تواند مانع افزایش بی رویه و بی حساب و کتاب قیمت ها در بازار شود.

عباسعلی پوربافرانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره عدم کاهش گرانی ها علیرغم کاهش قیمت ارز گفت: موج گرانی که اتفاق افتاد حساب و کتابی نداشت که با پایین آمدن ارز درست شود.

نماینده مردم نایین، خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه متأسفانه افزایش قیمت کالاها هم بی رویه و لجام گسیخته و هم بی قانون و بی معیار بود، عنوان کرد: متأسفانه چون در بسیاری از موارد آنالیز قیمت وجود ندارد و نمی دانیم چه میزان از کالای نهایی مواد اولیه بوده و چه میزان زیرساخت است و حتی نمی دانیم هزینه آب، برق و گاز مصرفی در تولید یک کالا به چه میزان است، در نهایت شاهد افزایش قیمت در تمامی بخش ها هستیم.

وی ادامه داد: به دلیل عدم وجود آنالیز بر اثر افزایش قیمت یک بخش مثل مواد اولیه همه بخش ها نیز افزایش قیمت پیدا می کند و چون ناظری نیست و دستگاه های متولی نیز نمی توانند قیمت ها را تجزیه و تحلیل کنند، شاهد افزایش قیمت نهایی خواهیم بود.

دود بی‌تدبیری در حوزه تنظیم قیمت کالا در بازار به چشم مردم می‌رود

پوربافرانی بر همین اساس تصریح کرد: در نهایت به خاطر افزایش قیمت در تمامی بخش ها و بدون نظارت، زمانی که قیمت ارز کاهش می یابد قیمت اجناس کاهش نیافته و دود تمام این بی تدبیری ها به چشم مردم می رود.

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه با اشاره به دستگاه های ذیربط برای تجزیه و تحلیل قیمت کالاها، بیان داشت: دستگاه های مربوطه در حوزه صنعت، کشاورزی و بانک مرکزی و غیره باید قیمت ها را آنالیز کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در پایان با تأکید بر وظیفه مجلس بر نظارت بر اجرای قانون که خود به خود منجر به عدم افزایش بی رویه قیمت کالاها می شد، خاطرنشان کرد: کمیسیون های تخصصی مجلس بر اساس مصوبات، بر اجرای قوانین نظارت می کنند لذا باید این نظارت صورت گیرد که برای قوانین وضع شده در مجلس، آیین نامه های مربوطه نیز تنظیم شده است یا خیر چرا که اگر آیین نامه های دولت به درستی تنظیم شده باشد قاعدتا نباید قیمت کالاها بی رویه و بدون حساب و کتاب افزایش یابد.

    نظرات (نظرات بی ربط یا حاوی توهین به دیگران، منتشر نخواهند شد)
    نمایندگان پارلمان مجازی ایران