مطلب پیش نویس است

دولت گمرکی را با صادرکنندگان فرش و صنایع‌دستی دوبل حساب می‌کند - معافیت فعالان صنایع‌دستی ترکیه از ویزا

۱۳۹۷/۸/۱۸ تعداد بازدید: ۲۶

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید ترکیه برای صادرکنندگان صنایع‌دستی خود قانون حمایتی در نظر گرفته اما دولت ایران گمرکی را با آن‌ها دوبل حساب می‌کند.

سیده حمیده زرآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به انتقاد فعالان صنایع‌دستی و گردشگری از دولت به دلیل عدم تخصیص ارز دولتی به آن‌ها برای حضور در نمایشگاه‌های خارجی، گفت: نبود اولویت‌بندی در بحث حمایت‌ها یکی از موضوعات مهم در این رابطه است، هرچند تحریم‌ها با تمامی معایب‌اش مشخص کرد در چه حوزه‌هایی خودکفا هستیم و نیاز نیست مواد اولیه، دانش و سایر مسائل مورد نیاز برای تولید آن‌ها را از دیگر کشورها وارد کرد و صنایع‌دستی جزو صنایعی است که می‌توان صفر تا صد آن را در داخل تولید کرد.  

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باوجود اینکه تولید صنایع‌دستی و رسیدن از طریق آن به درآمد و اشتغال نسبت به کارهای دیگر آسان‌تر است اما این صنایع در لیست کالاهایی که ارز نیمایی یا ارز صنایع دریافت می‌کنند قرار نگرفته است، ادامه داد: به‌یقین حمایت از کالاهایی که صفر تا صد تولید آن را می‌توان در داخل انجام داد خروجی بهتری نیز خواهند داشت.

عدم درک درست از اهمیت حضور در نمایشگاه‌های خارجی

وی با اشاره به اینکه حضور در نمایشگاه‌های خارجی قبل از گرانی ارز نیز برای تولیدکنندگان صنایع‌دستی به دلیل نبود برنامه‌ریزی دقیق و عدم درک درست مسئولان از اهمیت موضوع سخت بود، افزود: این مهم صرفا به معنای حضور در  یک نمایشگاه نیست بلکه فعالان این عرصه می‌توانند با کشورهای دیگر ارتباط برقرار کرده و برای محصولات‌شان بازاریابی کنند.

ترکیه برای صادرکنندگان صنایع‌دستی خود قانون حمایتی در نظر گرفته/دولت ایران گمرکی را دوبل حساب می‌کند

زرآبادی با بیان مثالی دراین خصوص افزود: کشور ترکیه برای صادرکنندگان صنایع‌دستی خود قانون حمایتی در نظر گرفته است که براساس آن افراد اگر بتوانند بیش از سقف مشخص شده صادرات انجام دهند ویزای آن‌ها را برای  ورود به کشورهای مختلف متقبل می‌شوند درحالی که تولیدکنندگان فرش ایرانی پس از حضور در نمایشگاه‌های خارجی برای بازگرداندن فرش‌های  خارج شده از کشور باید مجددا گمرگی پرداخت کنند یا به نوعی دوبل حساب می‌کند!

هدفگذاری صحیح سبب شده ترکیه در حوزه صنایع‌دستی بازارها را در دست گیرد

این نماینده مجلس تاکید کرد: هدفگذاری صحیح سبب شده ترکیه در بازه زمانی کوتاه در حوزه گردشگری و صنایع‌دستی خوب رشد کنند و بازارها را در دست گیرد اما ایران علاوه بر نقص در هدفگذاری، برنامه‌ریزی مناسبی نیز ندارد.

وی پیشنهاد داد: دولت گروهای مختلف در حوزه صنایع‌دستی را که می‌توانند ارز دولتی و نیمایی دریافت کنند مشخص کنند و به آن‌ها نیز ارز ارزان‌قیمت دهد.

حمایت پلکانی از صنایع‌دستی در دل صنایع کلان

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه مجلس نیز می‌تواند مشوق‌های صادراتی و حمایتی از فعالان حوزه صنایع‌دستی داشته باشد، افزود: حمایت از صادرکنندگان نیازمند آن است که صنایع خرد به صورت پلکانی در دل صنایع کلان در همین حوزه صنایع‌دستی قرار گیرند تا بتوان به همین شکل پلکانی از آن‌ها حمایت کرد.

    نظرات (نظرات بی ربط یا حاوی توهین به دیگران، منتشر نخواهند شد)
    نمایندگان پارلمان مجازی ایران