ضریب اشغال 18 درصدی تخت‌های بیمارستانی در برخی مناطق دور دست

۱۳۹۸/۵/۳۰ تعداد بازدید: ۳۸

نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس با بیان اینکه مشکل کمبود تخت بیمارستانی را نمی‌توان یک شبه حل کرد، گفت: متاسفانه ضریب اشغال تخت‌های بیمارستانی در برخی مناطق دوردست کشور کمتر از 18 درصد است.

محمد حسین قربانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در مورد کمبود تخت بیمارستانی با بیان اینکه اینکه استانداردهای لازم برای سرانه تخت بیمارستانی را در کشور نداریم بر کسی پوشیده نیست، گفت: هر چند بخش خصوصی در حوزه‌های مختلف از جمله بهداشت و درمان به خوبی ورود کرده و در واقع کوله‌بار بخش دولتی را به دوش کشیده اما هنوز در زمینه تخت بیمارستانی کمبود داریم و تعداد تخت‌ها متناسب با جمعیت کشور نیست.

افزایش 25 هزار تخت بیمارستانی بعد از اجرای طرح تحول سلامت

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه بعد از اجرای طرح تحول سلامت 25 هزار تخت‌ به تخت‌های بیمارستانی افزوده شد، افزود: تعداد تخت‌ها به 120 هزار تخت رسید و این اقدام جای بسی خرسندی دارد و رشد حوزه سلامت را نشان می‌دهد.

نمی‌توان یک شبه تمامی مشکلات حوزه سلامت از جمله مشکل کمبود تخت بیمارستانی را حل کرد

وی با تاکید بر اینکه نمی‌توان یک شبه تمامی مشکلات حوزه سلامت از جمله مشکل کمبود تخت بیمارستانی را حل کرد، ادامه داد: اگر با شرایط فعلی بتوان پیش رفت و بستر را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی فراهم کرد که رغبت و استقبال آن در حوزه بهداشت و درمان تاکنون به خوبی در حال انجام است به طور قطع حدود 5 تا 6 سال آینده می‌توان معضل کمبود تخت بیمارستانی را رفع و تعداد تخت‌ها را بر اساس جمعیت افزایش داد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآور شد: مهمترین نکته‌ مورد توجه طرح تحول سلامت گسترش عرضه خدمات به تمامی نقاط کشور بود زیرا پیش از اجرای این طرح تنها تهران و مراکز استان‌ها برخوردار بودند اما با اجرای طرح توزیع منابع مالی و نیروی انسانی به مناطق محروم و شهرهای دورافتاده مورد توجه قرار گرفت.

قربانی ادامه داد: تهران با 18 میلیون جمعیت و برخی استان‌ها با مشکل کمبود تخت بیمارستانی مواجه هستند و باید توجه بیشتری به آنها شود البته نسبت به 5 الی 6 سال پیش وضعیت تعداد تخت‌های بیمارستانی بسیار مطلوب است.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس دهم ادامه داد: در بسیاری از شهرهای مناطق دور دست کشور، بیمارستان ساخته شده اما ضریب اشغال تخت‌های بیمارستانی در برخی از آنها کمتر از 18 و 20 رصد است.

وی با اشاره به سفر کمیسیون متبوع خود به استان خراسان رضوی، گفت: در این سفر از بسیاری از بیمارستان‌های استان بازدید کردیم و بیماستان‌های نوساز دارای امکانات و تجهیرات خوبی بودند اما ضریب اشغال تخت ها در برخی از آنها کمتر از 20 درصد بود؛ در حال حاضر نیاز است به استان‌های پرجمعیت از جمله تهران توجه بیشتری داشته باشیم.

    نظرات (نظرات بی ربط یا حاوی توهین به دیگران، منتشر نخواهند شد)
    نمایندگان پارلمان مجازی ایران