مطلب پیش نویس است

مخالفت با پیوستن به FATF؛ یعنی خود تحریمی - مرجع تعیین گروه های تروریستی را شورایعالی امنیت ملی است

۱۳۹۷/۳/۲۴ تعداد بازدید: ۵۵

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: شورایعالی امنیت ملی اعلام کرده بررسی‌های ما نشان می‌دهد که نگرانی در خصوص FATF وجود ندارد، بنابر این شرایط نباید دچار خود تحریمی شویم.

مرتضی صفاری‌نطنزی در گفت‌وگو با خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت، ضمن موافقت با پیوستن ایران به FATF، اظهار داشت: اگر ایران به FATF ملحق نشود و باز هم نام ایران در لیست سیاه قرار گیرد، همین مقدار ارتباطات بانکی که اکنون داریم نیز از بین می‌رود و هیچ بانکی با ایران نمی‌تواند همکاری داشته باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: قرار گرفتن نام ایران در لیست سیاه FATF سبب مسدود شدن حساب‌های بانکی ایرانیان خارج از کشور می‌شود، همچنین دانشجویان ایرانی حاضر در خارج از کشور و در حساب تجار ایرانی نیز مسدود می‌شود، حتی حساب سفارتخانه های ایران را می‌بندند و آن‌ها نیز دچار مشکل می‌شوند.

وی با بیان اینکه پیامدهای عدم پیوستن ایران به FATF سبب می‌شود که مشکلاتی برای مردم ایجاد شود، افزود: تصویب نشدن الحاق ایران به FATF در مجلس، مساوی است با قرار گرفتن نام ایران در لیست سیاه و پس از آن چنان که گفته شد، تبعات سنگینی بر کشور دارد.

صفاری نطنزی ادامه داد: اینگونه که برخی القا می‌کنند - یعنی اگر ایران به FATF ملحق شود، مملکت به باد می‌رود – نیست، بلکه پیوستن به این سازمان بین دولتی، مزایایی برای کشور دارد.

وی افزود: شورایعالی امنیت ملی اعلام کرده بررسی‌های ما نشان می‌دهد که نگرانی در خصوص FATF وجود ندارد، بنابر این شرایط نباید دچار خود تحریمی شویم.

نماینده مردم نطنز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه، گفته می‌شود پیوستن ایران به FATF منجر به قطع روابط ایران و حزب الله لبنان می شود، در حالی که این موضوع درست نیست، گفت: نباید با استدلال‌های بلاوجه دچار خود تحریمی شویم و همین مقداری که روابط بانکی داریم را نیز مختل کنیم.

صفاری نطنزی اظهار داشت: FATF مساوی با آمریکا نیست و تحریم‌هایی که آمریکا وضع می‌کند نیز تحریم بین‌المللی نیست بلکه تحریم یک جانبه است و کشورهای مستقل هیچ اجباری ندارند که از تحریم‌های آمریکا تبعیت کنند،FATF  از کشورها نخواسته که از تحریم های آمریکا تبعیت کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: در همین لایحه الحاق ایران به FATF، مرجع تعیین گروه های تروریستی را شورایعالی امنیت ملی تعیین کرده‌اند و نباید نگرانی داشته باشیم.

    نظرات (نظرات بی ربط یا حاوی توهین به دیگران، منتشر نخواهند شد)
    نمایندگان پارلمان مجازی ایران