مطلب پیش نویس است

نظام پذیرش از طریق معدل در دانشگاه‌ها تاثیر آنچنانی در کاهش متقاضیان کنکور نداشت

۱۳۹۷/۱۲/۲۲ تعداد بازدید: ۱۵

رییس سازمان سنجش معتقد است نظام پذیرش بدون کنکور دانشگاه‌ها باید جا بیفتد تا تعداد کنکوری‌ها را کاهش دهد.

ابراهیم خدایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به آغاز ثبت‌نام برای کنکور 98 گفت: یک میلیون و 76 هزار نفر در کنکور ثبت‌نام کرده‌اند و علت افزایش حدود 22 هزار نفری آن این است که سال گذشته با توجه به تغییر نظام آموزش و پرورش، مدارس فنی و حرفه‌ای و کار و دانش خروجی نداشت در حالی که امسال خروجی‌های نظام فنی و حرفه‌ای 30 هزار نفر است.

رییس سازمان سنجش در خصوص میزان کاهش ثبت‌نام برای کنکور با توجه به پذیرش از طریق معدل افزود: ما برای امسال توقع کاهش آنچنانی در ثبت‌نام کنکور نداشتیم؛ این سیستم باید پایدار شود تا خودش را نشان دهد زیرا در آن زمان است که داوطلب متوجه شود و اثر آن را برای سال‌‎های آینده خواهیم دید.

وی با بیان اینکه امسال اتظار کاهش زیادی در متقاضیان کنکور نداشتیم، ادامه داد: داوطلبی متقاضی ورود به دانشگاه، سابقه تحصلی را به عنوان گارانتی ورود خود دارد و در کنار آن نیز کنکور را امتحان می‌کند و هر رشته بهتری که قبول شد همان را می‌رود.

خدایی با تاکید بر اینکه اجرای این روش‌ها به صورت دستوری شدنی نیست، توضیح داد: پذیرش دانشجوی از طریق معدل در کنار آزمون کنکور است؛ به علت ظرفیت پایین دانشگاه‌های دولتی، وقتی داوطلب در شهریور ماه در آن رشته‌محل‌ها قبول نشود، سراغ رشته‌های بدون کنکور می‌رود که 500 هزار نفر ظرفیت دارد.

معاون وزیر علوم با اشاره به اینکه صداوسیما در پوشش موضوع پذیرش بدون کنکور دانشگاه‌ها همراهی خوبی داشت، در پاسخ به این سوال که پیش‌بینی کاهش تعداد متقاضیان کنکور برای سال اول اجرا چقدر بود، گفت: سال گذشته پذیرش از طریق معدل با پذیرش کنکور یکی بود که امسال جدا شده است ولی به طور کل، نظام بدون کنکور دانشگاه‌ها باید جا بیفتد تا تعداد کنکوری‌ها را کاهش دهد.

    نظرات (نظرات بی ربط یا حاوی توهین به دیگران، منتشر نخواهند شد)
    نمایندگان پارلمان مجازی ایران