مطلب پیش نویس است

کاهش بدهی های بانکی با اجرای تهاتر

۱۳۹۷/۵/۲ تعداد بازدید: ۸۰

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می گوید در قانون بودجه راه کار تهاتر وجود دارد و با این روش می توان از بدهی بانک ها به بانک مرکزی کاست.

علی کاظمی بابا حیدری در  گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به بدهی هزار و سیصد و بیست هزار میلیارد ریال بانک ها به بانک مرکزی، اظهار داشت: گزارشی که بانک مرکزی از میزان بدهی های بانک های دیگر ارائه کرده در شرایطی است که در قانون بودجه سال 97 برای تسویه آن راهکاری ارائه شده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، ادامه داد: به نظر می رسد تا کنون قانون بودجه برای تهاتر بدهی های بانکی اجرا نشده است که شاهد آمار و ارقام بسیار بالا در زمینه بدهی بانک ها به بانک مرکزی هستیم، در حالی که قانون می تواند به درستی کاهش بدهی ها را رقم بزند.

نماینده مردم ادرل و فارسان در مجلس دهم شورای اسلامی، گفت: چند عامل در ایجاد بدهی های بانکی تاثیرگذار است، مهمترین عامل انتشار اوراق و اسناد بانکی است با انتشار این اوراق حجم نقدینگی افزایش چشمگیری یافت و از آن طرف پیمانکاران بدهکار شدند، این شرایط بر آشفته بازاری افزود.

کاظمی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، تاکید کرد: ایجاد نقدینگی بدون برنامه باعث ایجاد مشکلات عدیده ای در فضای اقتصادی شده و یکی از آثار آن افزایش بدهی بانک ها به بانک مرکزی است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس، بیان داشت: در حال حاضر به دلیل  انتشار اوراق و اسناد، پیمانکاران از عهده برداخت بدهی های خود و تسهیلات بانکی بر نیامده اند و این امر باعث شده بانک ها به سرمایه خود دست پیدا نکنند و نتوانند بدهی ها خود به بانک مرکزی را پرداخت کنند.

    نظرات (نظرات بی ربط یا حاوی توهین به دیگران، منتشر نخواهند شد)
    نمایندگان پارلمان مجازی ایران