مطلب پیش نویس است

کاهش ذخایر استراتژیک؛ چرایی گرانی طلای سیاه - اوپک پلاس چه زمانی تشکیل می شود؟

۱۳۹۷/۲/۸ تعداد بازدید: ۳۸

عضو کمیسیون انرژی مجلس، کاهش ذخایر استراتژیک نفت طی دو هفته گذشته را یکی از دلایل افزایش قیمت نفت عنوان کرد.

حسین امیری خامکانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به افزایش قیمت نفت در روزهای اخیر به بیش از 75 دلار، گفت: افزایش قیمت نفت ریشه در مسائل اقتصادی و سیاسی دارد که کاهش ذخایر استراتژیک نفت طی دو هفته گذشته یکی از دلایل این موضوع بوده است.

وی افزود: تنش هایی که آمریکا در منطقه و صحنه بین الملل ایجاد می کند، از دیگر دلایل افزایش قیمت نفت به شمار می رود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه افزایش قیمت نفت سبب تولید نفت غیرمتعارفو موجب بالارفتن صرفه اقتصادی  آن می شود، تاکید کرد:  این موضوع  افزایش تولید نفت شیل را به دنبال خواهد داشت و به دنبال افزایش تولید نفت شیل رقابت بین تولیدکنندگان نفت متعارف یعنی اعضای اوپک افزایش پیدا خواهد کرد. 

وی ادامه داد: این رقابت عرضه و تقاضا را برهم زده و تولیدکنندگان نفت متعارف بالاجبار همانند گذشته اقداماتی انجام می دهند تا قیمت ها را تثبیت کنند.

بازار نفت با این افزایش قیمت ها متعادل نخواهد ماند

وی با تاکید بر اینکه بازار نفت با این افزایش قیمت ها متعادل نخواهد ماند، تصریح کرد: مقرر شده است تا  اعضای اوپک و هم پیمانان غیراوپکی مانند روسیه تا پایان سال جاری بر روی تعهد فریز نفتی پایبند بمانند، البته ممکن است گاهی برخی اعضا، سقف تعیین شده را رعایت نکنند.

نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: اگر بازار عرضه و تقاضا ملتهب شود، احتمال برگزاری  نشست اضطراری اوپک در حد وزرا و یا نمایندگان وزرا وجود دارد،دلیل این امر اتخاذ تدابیری برای کنترل بازار نفت است. 

اوپک پلاس چه زمانی تشکیل می شود؟

وی با بیان اینکه طی سال های گذشته شرایط به وجود آمده در بازار نفت حکومت انحصاری اوپک را از بین برد، افزود: اگر تولیدکنندگان نفت و اوپک بخواهند حکومت خود را بر بازار نفت ادامه دهند باید اعضای جدیدی را همانند روسیه و تولیدکنندگان بزرگ را به عضویت بپذیرند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با اشاره  اینکه  زمزمه هایی مبنی بر تشکیل اوپک پلاس به گوش می رسد، تصریح کرد: طرح فریز نفتی زمینه تشکیل اوپک پلاس را به وجود آورده که  به احتمال فراوان این نهاد جدید به زودی ایجاد می شود.

    نظرات (نظرات بی ربط یا حاوی توهین به دیگران، منتشر نخواهند شد)
    نمایندگان پارلمان مجازی ایران