پارلمان مجازی ایران

گام‌های مهم مجلس دهم در مبارزه با قاچاق کالا و ارز ؛ از تفحص تا اصلاح قانون

۱۳۹۹/۲/۲۷ تعداد بازدید: ۳۱۸

 

محمدرضا پور ابراهیمی داورانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اقدامات کمیسیون اقتصادی و مجلس برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گفت: مجلس دهم 2 گام مهم برای مقابله با قاچاق کالا و ارز برداشته است؛ نخستین اقدام تحقیق و تفحص از روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز بود تا علل ناکارآمدی عملکرد دولت ها در این زمینه شناسایی شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نتایج تحقیق و تفحص از روند مبارزه با قاچاق کالا، افزود: اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، نظارت بر عملکرد دستگاه های اجرایی و برخورد با نهادهای متخلف و تشویق دستگاه هایی که به وظایف خود عمل کردند، از جمله نتایج تحقیق و تفحص از روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز است که در پی آن بخش عمده ای از مشکلات موجود در این زمینه برطرف خواهد شد.

پور ابراهیمی داوارانی در ادامه گفت و گوی خود با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت اظهار کرد: پس از سه سال تلاش مستمر کمیسیون اقتصادی مجلس اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز نهایی شد و در حال حاضر در شورای نگهبان بررسی می شود، با این قانون بسیاری از دغدغه های کنونی مانند قاچاق ارز از مبادی رسمی برطرف می شود.

کم اظهاری مقداری، یکی از راه‌های قاچاق از مبادی رسمی است

نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: کم اظهاری مقداری، یکی از راه های قاچاق از مبادی رسمی است به طور مثال واردکننده 1200 واحد کالا وارد کشور می کند، درحالیکه واردات 1000 واحد کالا را اظهار کرده است، در این شرایط به راحتی قاچاق انجام گرفته است.

پورابراهیمی با بیان اینکه بخشی از کم اظهاری در واردات کالا به عنوان خطای محاسباتی در گمرکات پذیرفته شده است، ادامه داد: در اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کم اظهاری بیشتر از مقدار مشخصی به طور مثال 10 درصد، قاچاق تلقی شده و با آن برخورد می شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اصلاح ساختار ستاد مقابله با قاچاق کالا را یکی دیگر از دستاورد های اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز دانست.

    نظرات (نظرات بی ربط یا حاوی توهین به دیگران، منتشر نخواهند شد)