پارلمان مجازی ایران
آشنایی با پارلمان مجازی ایران

 

پارلمان مجازی ایران چیست؟

 

پارلمان مجازی ایران سامانه ای تعاملی است که برای نخستین بار، مهم ترین طرح ها و لوایح مطرح در مجلس شورای اسلامی را به شیوه ای کاملاً جدید و ابتکاری در معرض قضاوت صاحب نظران قرار می دهد و همه نخبگان دلسوز را به مشارکت جدی در فرآیند قانونگذاری کشور دعوت می کند.

 

پارلمان مجازی ایران کاملاً شبیه مجلس شورای اسلامی طراحی شده است. شما می توانید علاوه بر حضور فعال در صحن علنی مجلس و اظهار نظر در باره طرح ها و لوایحی که مطابق اعلام هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی در دستور کار جاری صحن قرار گرفته است، به کمیسیون های مختلف وارد شده، در باره طرح ها و لوایح مطرح در کمیسیون های تخصصی اظهارنظر نمایید. همچنین امکان تذکر به رئیس جمهور و وزرا و نیز سؤال از وزیران، پیشنهاد ایده جدید برای قانونگذاری، نظارت بر اجرای صحیح قوانین، اخطار قانون اساسی و ..... در پارلمان مجازی ایران فراهم شده است.

 

 

نحوه کار در پارلمان مجازی ایران:

 

1. صحن علنی یا هریک از کمیسیون های مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

 

2. فهرستی از طرح ها و لوایحی که به صحن یا کمیسیون منتخب شما ارجاع شده است، در مقابل شما قرار خواهد گرفت.

 

3. با کلیک بر روی طرح یا لایحه مورد علاقه خود، آن را باز کنید.

 

4. ذیل هر ماده یا تبصره امکان اظهارنظر سریع (رأی دهی) در نظر گرفته شده و شما می توانید با نتخاب یکی از سه گزینه زیر  رأی خود را اعلام نمایید.

 

 پارلمان مجازی ایران

 

 

5. همچنین، در صورتی که مایل به اظهار نظر تفصیلی در هر مورد می باشید، این امکان فراهم شده است که نظرات تفصیلی خود را ذیل هر ماده یا تبصره مرقوم و ارسال فرمایید. 

 

6. اگر ماده یا تبصره مورد نظر را مغایر با یکی از اصول قانون اساسی می دانید، با انتخاب گزینه «اخطار قانون اساسی»، تذکر دهید.

 

7. اگر عضو پارلمان مجازی ایران نیستید، می توانید متن کامل طرح ها و لوایح را ببینید، اما برای این که نظرات شما دریافت شود باید ثبت نام کنید. 

 

دریافت بروشور راهنمای پارلمان مجازی ایران

 

پارلمان مجازی ایران